Χρονοδιάγραμμα - Παράταση Διορισμού

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
EconScientist
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Αύγ 16, 2024 11:42 am

Χρονοδιάγραμμα - Παράταση Διορισμού

Δημοσίευσηαπό EconScientist » Δευ Αύγ 19, 2024 12:00 pm

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με τον πιθανό διορισμό μου μέσω της 3ΓΒ.

Στα προσωρινά αποτελέσματα που βγήκαν πριν λίγες εβδομάδες, είμαι διορισμένος σε δήμο του νομού στον οποίο κατοικώ. Η τοποθέτησή μου στην συγκεκριμένη θέση ήταν η τελευταία μου επιλογή (ανάμεσα σε λίγες). Στα αρχεία των αποτελεσμάτων που κατέβασα μέσω ΑΣΕΠ φαίνεται η ένδειξη της ειδικής κατηγορίας στην οποία ανήκω. Ταυτόχρονα, αυτήν την στιγμή είμαι ελεύθερος επαγγελματίας, ενεργός στο επάγγελμά μου.

Οι ερωτήσεις μου έχουν ως εξής:

1) Στα προσωρινά αποτελέσματα, πήρα την θέση εξαιτίας της ειδικής κατηγορίας; Ή αυτή η ένδειξη θα φαινόταν είχα-δεν είχα διοριστεί;

2) Έχει κάποιος κάποια εικόνα σχετικά με το πότε θα βγουν τα οριστικά αποτελέσματα; Σκέφτομαι ότι για τους ΤΕ υπήρξαν κάτι λιγότερες από 200 ενστάσεις και έκαναν 2 μήνες να βγουν. Τώρα που οι ενστάσεις είναι 700, υπάρχει περίπτωση να πιάσουμε το 2025 για την έκδοση των οριστικών;

3) Όσον αφορά την διαδικασία των ενστάσεων, κινδυνεύω μόνο αν κάποιος κάνει ένσταση για την δική μου συγκεκριμένη θέση ή και για τις από πάνω μου; Υπάρχει δηλαδή περίπτωση ντόμινο από πάνω προς τα κάτω; Εγώ προσωπικά, δεδομένου ότι ανήκω σε ειδική κατηγορία, κινδυνεύω μόνο από όσους δικαιωθούν σε πιθανή ένσταση *και* ανήκουν και σε ειδική κατηγορία;

4) Ποιο είναι το χρονοδιάγραμμα, από την στιγμή που θα βγουν τα οριστικά αποτελέσματα, μέχρι την ορκομωσία; Κάπου άκουσα για 2 μήνες, αληθεύει;

5) Πότε πρέπει να έχω απεμπλακεί φορολογικά και ασφαλιστικά από το ελεύθερο επάγγελμα; Πόσο καιρό παίρνει αυτή η απεμπλοκή;

6) Πόσο μπορώ να "τρενάρω" την διαδικασία της ορκομωσίας; Κάπου διάβασα ότι δικαιούμαι να ζητήσω παράταση διορισμού για έως 6 μήνες, ισχύει αυτό; Αλλού διάβασα ότι σε δήμους είναι 2 μήνες. Επίσης διάβασα ότι το δικαιούμαι για "εξαιρετικούς λόγους". Ποιοι είναι αυτοί οι λόγοι; Ποιος το αποφασίζει αν θα την πάρω την παράταση; Ο προιστάμενος της υπηρεσίας; Ο δήμαρχος; Κάποιος άλλος;

7) Έστω ότι έχω απεμπλακεί από το ελεύθερο επάγγελμα και ορκίζομαι. Μπορώ για κάποιο διάστημα να ζητήσω να εργάζομαι και ιδιωτικά (ως ιδιωτικός υπάλληλος) μέχρι να φέρω εις πέρας τα έργα που έχω αναλάβει; Χρειάζεται να πάρω άνευ αποδοχών; Και πάλι, ποιος το αποφασίζει αυτό;

Συγνώμη αν σας κούρασα. Κάθε απάντηση θα με βοηθούσε πάρα πολύ.

Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης