Καθήκοντα ΤΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ - ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
Rudeboy
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2015 4:31 pm

Καθήκοντα ΤΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ - ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ

Δημοσίευσηαπό Rudeboy » Δευ Ιούλ 22, 2024 10:50 pm

Καλησπέρα ,

Στα καθήκοντα αυτής της ειδικότητας , περιλαμβάνεται το να σε βάζουν όλη την ώρα να σκανάρεις και να βγάζεις φωτοτυπίες ;

Από την μια το κάνω γιατί το θέλω καθώς δεν μου αρέσει η απόλυτη απραξία , από την άλλη είναι φορές που με πιάνουν τα νεύρα γιατί θα ήθελα να κάνω κάτι πιο ουσιαστικό , όπου χρειάζεται χρήση υπολογιστή .

Δόκιμος είμαι , βαθμός Δ για την ώρα και δεν έχω κλείσει 2 μηνο , βέβαια έτσι όπως πάει με βλέπω να κάνω αυτό το πράγμα για 8 με 12 μήνες και βάλε.....μέχρι να φύγουν οι συμβασιούχοι , εκτός αν προσλάβουν και άλλους.

Εγώ απορώ , υπάρχουν τόσοι εύκολοι τρόποι με τους οποίους θα μπορούσα να βοηθήσω με υπολογιστή....με τοποθέτησαν σε τομέα χρηματοδοτήσεων που για την ώρα , τον θεωρούν δύσκολο για μένα και ενώ υπάρχουν τόσοι άλλοι τομείς που θα μπορούσα να προσφέρω με υπολογιστή κάνοντας σοβαρή δουλειά και με βάζουν να σκανάρω και να βγάζω φωτοτυπίες .

Μου λένε βοηθάω πολύ , χαίρω πολύ , το θέμα είναι να κάνω κάτι ουσιαστικό , όχι δουλειές που κάνει απόφοιτος δημοτικού....

Θα μου πείτε γιατί σκάω , αφού θα πληρωθώ καλά ως τακτικός υπάλληλος κατηγορίας ΤΕ σε συνδυασμό με τους ελέγχους στην ΔΥΠΑ αλλά τελοσπάντων.

Μάλλον θα περιμένω να περάσει η διετία για να πάρω μετάθεση στην Περιφέρεια όπου δούλεψα ως Κοινωφελίτης , κάνοντας κάτι πιο ουσιαστικό από το να βγάζω φωτοτυπίες όλη την ώρα . Δεν είμαι κλητήρας.

Rudeboy
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2015 4:31 pm

Re: Καθήκοντα ΤΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ - ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ

Δημοσίευσηαπό Rudeboy » Σάβ Αύγ 03, 2024 1:35 pm

Πέρα από αυτό και ενώ η κύρια αρμοδιότητα μου έχουν αναθέσει πρακτικά , είναι να σκανάρω , να βγάζω φωτοτυπίες , να βρίσκω φακέλους και ορισμένες φορές να γράφω πάνω σε αυτούς ( ονοματεπώνυμο κλπ ) , υπάρχει και ένας άλλος υπάλληλος , μάλλον ΥΕ , που κάνει αυτή την δουλειά .

Ενώ εειμαι από αυτούς που μου αρέσει να προσφέρω και να δουλεύω κάνοντας σοβαρές δουλειές της ειδικότητας μου , με έχουν αφήσει στο περιθώριο , είτε με το να μην κάνω τίποτα , παθαίνοντας ανία , είτε με το να κάνω βοηθητικές δουλειές τύπου βγάλε μου την φωτοτυπία , σκαναρε μου , βρες τον τάδε φάκελο , πήγαινε το για υπογραφή .

Και το αστείο της υπόθεσης είναι πως άλλοι υπάλληλοι οι οποίοι είναι υποτίθεται αρμόδιοι για δουλειές μέσω υπολογιστή , βαριούνται και απαξιούν να κάνουν δουλειά , ενώ εγώ που θέλω , με έχουν για βοηθητικές .

Αν ήταν άλλος στην θέση μου , θα χαιρόταν , θα έλεγε τι ωραία που περνάω , μέλι και γάλα ,

Εγώ παθαίνω ανία , πλήξη , και με εκνευρίζει αρκετά , καθώς έχω μεγάλη όρεξη για σοβαρή δουλειά και όχι να είμαι κολλημένος σε βοηθητικές και στάσιμος .

Τα νεύρα μου τσατάλια . Βέβαια δεν είναι ότι καλύτερο να πάω κόντρα στον προϊστάμενο γιατί θα έχω θέμα.

Το καλύτερο που έχω να κάνω , είναι να κάνω αυτά που μου λένε και αν εξακολουθούν σε 8 12 μήνες να έχουν την ίδια στάση , θα διεκδικήσω μετακίνηση , απόσπαση κλπ

gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 386
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: Καθήκοντα ΤΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ - ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ

Δημοσίευσηαπό gery » Κυρ Αύγ 04, 2024 2:34 pm

Και εγώ είχα μια παρόμοια αντιμετώπιση όταν ξεκίνησα, που βασικά δεν έχει αλλάξει και τώρα.
Αλλά, ως προς το θέμα του αν κάνεις αυτό που μπορείς, θα έλεγα να μην παραπονιέσαι.
Εδώ υπάρχουν απόφοιτοι της ΕΣΔΔΑ, που φοίτησαν δυο χρόνια και πληρώνονταν κανονικά
, υποτίθεται για να γίνουν στελέχη, και τους έβαλαν στο πρωτόκολλο.
Όσο αφορά όμως τη χρήση υπολογιστή μπορείς να ζητήσεις να φέρεις ένα δικό σου λάπτοπ
για να κάνεις δουλειά μέχρι να σου βρει ένα η υπηρεσία.
Πέρα από αυτό κάτσε και αξιολόγησε όλες τις διαδικασίες που γίνονται και βρες ποια σε ενδιαφέρει.
Μπορείς να επιδιώξεις να αποκτήσεις ένα σχετικό πόστο . Συνήθως παρόλα τα επιδόματα
θέσης που δίνονται παρατηρεί κανείς πως τη θέση προισταμένου δεν την παίρνουν αυτοί
που έχουν τα προσόντα, αλλά αυτοί που ενδιαφέρονται ...

Rudeboy
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2015 4:31 pm

Re: Καθήκοντα ΤΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ - ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ

Δημοσίευσηαπό Rudeboy » Κυρ Αύγ 04, 2024 6:44 pm

Για να γίνεις προϊστάμενος θα πρέπει να έχεις βαθμό Α , συνεπώς ικανότητες και χρόνια εμπειρίας , ωστόσο κάποιες φορές παίζουν ρόλο και οι γνωριμίες ,

Προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα με τους προϊσταμένους στην υπηρεσία όπου εργάζομαι , ωστόσο

Θα ήθελα να σταδιακά να εκτιμήσουν τις ικανότητες μου και να με βάλουν σε σοβαρότερο πόστο . Σαφώς και με βάζουν εκεί όπου η υπηρεσία με χρειάζεται και θεωρούν πως μπορώ να προσφέρω.

Για την ώρα δεν έχω πολύ καιρό στην υπηρεσία για αυτό λέω πως όταν κλείσω χρόνο , θα έχω καλύτερη εικόνα για το που με προορίζουν.

Σαφώς και διεκδικώ να κάνω παραπάνω πράγματα από βοηθητικές δουλειές αλλά για την ώρα θεωρούν πως δεν έχω την κατάλληλη εμπειρία για αυτά .

Θα δείξει με το καιρό . Για την ώρα σαφώς θα πρέπει να κάνω υπομονή και να αρκούμε στο πως μπορώ να εκτελέσω τα καθήκοντα που μου αναθέτουν .


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες